Elsőként fontosnak tartom megjegyezni, hogy a Buddha, mint megnevezés nem köthető konkrétan egy személyhez. Így érthetővé válik, hogy a különféle ábrázolások más és más személyeket jelenítenek meg. Buddha nem más, mint annak a tudatossági szintnek a neve, amibe az adott személy eljutott. Tehát Buddhává nem születik, hanem válik az egyén. Legelső Buddha tudati szinttel rendelkező személy Gautama Sziddhartha (i. e. 563 – i. e. 483) volt. Ő alapította meg a ma már a világ egyik legnagyobb vallását, a buddhizmust.
A tradíció három különféle Buddhát ismer el. A legelső természetesen az első és legnagyobb Buddha maga Gautama Sziddhartha, a második az a Buddha aki önmagától világosodott meg, a harmadik pedig a Dharma (tanítások) követetése kapcsán világosodott meg.
Ábrázolások tekintetében pedig két nagy csoportra tudjuk osztani megjelenési formáikat. A már a földön élt Buddhák és az eljövendő idők Buddhája. Ebben a legegyszerűbb meglátni és észrevenni a különbséget. Ha nagyon egyszerűen akarom elmagyarázni, akkor a már élt Buddhák sovány vagy átlagos testalkattal vannak ábrázolva, még az eljövendő Buddha a pocakos vagy kövérkés külsejűek. Ezeken belül pedig sok-sok különböző hatással és megjelenéssel bíró Buddha rejlik. Nagyon fontos a kéz és testtatása, az esetleges eszközök melyeket magánál tart, hajviselete.
Azok, akik nem tanultak vagy nem olvastak utána a buddhistavallásnak kevesen tudják, hogy az eljövendő Buddhát már most nevén lehet nevezni, hiszen Maitréjának fogják hívni. A szent írások szerint majd akkor fog eljönni a földre, amikor már nem fogják ismerni a dharmát, és saját erejéből éri el a Buddha tudatossági szintjét.
Ábrázolásokon teltebb, pockos jókedvű figuraként van megjelenítve. Ha csak ránézünk, láthatjuk, hogy árad belőle a jólét, a boldogság, az öröm, a szerencse. A hagyományok szerint, ha megsimogatjuk a pocakját vagy a fülét, akkor a szerencsét a saját életünkbe is átvesszük. Érdemes azonban figyelni az egyéb kis részletekre az ábrázolásban. Azok a változatok melyek az égnek tartják a kezüket, vagy az ég felé mutatnak bármilyen szent tárgyat akkor a győzelmet, a sikeres energiák bevonzását és az égieknek való felajánlást jelképezi. Az alábbi fontos kiegészítők szoktak még szerepelni a megjelenési formáiknál;
Aranyrög; a gazdagság jelképe
Pénz, pénzsor, pénzkupac; jólét, szerencse
Batyu; egészség
Vándorbot; új lehetőségek, új energiák, változás
Napernyő; egészség
Legyező; új energiák, változás, egészség
Azt már említettem, hogy Sziddhárta volt az első Buddha, azaz ő érte el legelsőnek a megvilágosodása/felemelkedése által ezt a tudatállapotot. Így úgy gondolná az ember, hogy neki van a legtöbb és legérthetőbb ábrázolása a Buddhák között. Azonban pont az ellenkezője igaz, Sziddhárta ábrázolása nagyon ritka és egyáltalán nem elterjedt. A vallás maga egészen a II. századig nem is ábrázolta Buddhát, csak az egyéb megvilágosodási jelképeket pl.: üres trón, lovas nélkül felszerelt ló, lábnyom, stb.. Ezt az időszakot követően kezdték el ábrázolni magát Buddhát, különböző tudatállapotait és különböző megvilágosult személyeit. Magát Sziddhártát azonban eredetileg nagyon kevés megjelenésben láthatjuk, többségében festmények és faliképek készülnek róla. Szobrok elvétve találhatóak, és sajnos gyakori, hogy a különféle Buddha ábrázolásokat Sziddhártának nevezik el, azonban mást takarnak maguk az ábrázolások. Ha valóban Sziddhártát szeretnénk, akkor két fontos ábrázolása van, ami biztos őt takarja, az egyik a fekvő Buddha, a másik pedig az álló, imapozícióba helyezett kézzel megjelenő.
A fekvő Buddhát szokták nevezni Tatágathának is, ez a fekvő, pontosabban oroszlán póz, amiben van az utolsó, amiben elhelyezkedett mielőtt tudata, lelke és szelleme a parinirvánába távozott. Nagyon fontos jelkép, a béke, a bölcsesség, a nyugalom, az örökkévaló, a hit, a beteljesülés, a fegyelmezett energia és fejlődés megjelenítője.
Az álló és imapozícióban helyezett kézzel ábrázolt Buddha az abszolút Sziddhárta jelkép. Ebben az ábrázolásban nincs semmi más és nem vezeti a figyelmet máshová, mint saját magunk mélyebb és tudatosabb megismerése felé. Nem véletlen hogy a kezek a mellkas előtt a magasabb rendű szív (lélek) és a szívcsakra előtt helyezkedik el.
Fentebb olvasható volt, hogy valójában melyik az eredeti Buddha ábrázolás, ezek mellet gyakori a hasonló külsővel rendelkező megformálás azonban a kéztartások nagyon árulkodóak. Minden egyes kézmozdulat más-más megtestesülést jelképez és más energetikai megnyilvánulást eredményez. Így érdemes mindig megnézni, hogy a választott Buddha éppen milyen energiát vonz be. Annyira apró dolgok is jelezhetik eltérőségét, mint az ujjak tartása, vagy a tenyér fekvése, esetlek a kézben tartott eszköz. A következőekben a legfontosabbakat vesszük sorra.
Amitabha Buddha – Kezét az ölében egymásra fektetve tarja, gyakran gömb, nektár, lótusz vagy aranyröggel van ábrázolva. Fontos, hogy soha nem visel semmilyen ékszert vagy kiegészítőt magán. A belső megnyugvás, csend és fény Buddhája. Az esetleges veszteség és halálfélelem ellen kiválóan alkalmas, segít az elfogadásukban és feldoldásukban.
Sakhyamuni Buddha – Egyik keze az ölében nyugszik, a másikat pedig kinyújtott tenyérrel a földhöz érinti. Ez az ábrázolás a befele fordulás és meditáció jelképe. Segít a megvilágosodás elérésében.
Áldó Buddha – Itt is a kéztartás a fontos, míg az egyik kéz az ölben nyugszik, addig a másik kéz nyitott tenyérrel feltartva van. Ez amellett, hogy áldás a védelem egy nagyon fontos megnyilvánulása. Segít elvezetni a nem kívánatos és félelemmel teli energiákat.
Gyógyító Buddha – Csak ülő pozícióban látható, többségében kék, zöld vagy díszes köntösben látható. Az egyik keze szintén az ölében nyugszik míg a másikban lótuszvirágot vagy aruna ágat tart. Gyakori ábrázolás formája az is mikor a hátánál egy díszes fal, vagy boltív van.
Zöld Tára – Buddha női bölcsességének megtestesítője. Testtartása kellemes mintha mozgásban lenne, meditációs pozícióban ül, az egyik lába viszont kellemesen félig nyújtóztatva, mutató és hüvelyk ujjait összeérintve tartja, díszes ékszerekkel és lótusszal ábrázolva vagy pedig azon ül. Énünk női minőségének segítője, anyák, gyermekek, gyermekáldás, elesettek és betegek védelmezője.
Ezek a legelterjedtebb és legfontosabb ábrázolások, emellett persze jó néhány másik típusú megjelenés is létezik. Érdemes mindig figyelmesen és tudatosan választani magunknak, de ha megszólít egy Buddha az nem véletlen és biztos fontos mondanivalója van, hogy miért pont azt tartjuk kedvesnek.
Bízunk benne hasznos és érdekfeszítő érdekességekkel és információkkal szolgálhattunk nektek.