Leírás és Paraméterek
„Nem mi mentjük meg az erdőt, az erdő ment meg minket.”
Suzanne Simard felfedezése a fák egymással és más élőlényekkel ápolt kapcsolatáról megváltoztatja a természetről és a növényvilágról alkotott korábbi elképzeléseinket – ugyanis ráébreszt minket arra, hogy az erdő olyan társas élőlények összessége, amelyek föld alatti hálózatokon keresztül együttműködnek egymással, és valódi lakóközösséget alkotnak. Rejtett összeköttetésük segítségével a fák érzékelik egymást, felismerik szomszédjaikat, tanulnak a másiktól, alakítják viselkedésüket, emlékeznek a múltbeli eseményekre, és döntéseikkel befolyásolják saját jövőjüket. Értesítik egymást egészségi állapotukról és sebezhetőségükről, együtt védekeznek a támadások ellen, és alkalmanként versengenek a többiekkel. Olyan közösségi életet alakítanak ki, amely számos vonását tekintve a miénkhez hasonló. E bámulatos rendszer középpontjában állnak az anyafák, akik rejtélyes erejükkel összekapcsolják és éltetik az őket körülvevő társaikat.
Suzanne Simard gondolatai a természet varázslatos világába kalauzolnak el bennünket, ahol feltárulnak előttünk az erdő titkai. Ez ihlette többek közt James Cameront is az Avatarban ábrázolt lélekfa megalkotásakor.
„Vizsgálódásaim az erdőink jövője miatti aggodalomból indultak ki, de aztán mindent elsöprő kíváncsisággá nőttek; az egyik nyom elvezetett a következőhöz, míg kiderült, hogy az erdő sokkal több fák tömegénél. Az igazság keresése közben a fák felfedték előttem érzékenységüket és fogékonyságukat, kapcsolataikat és beszélgetéseiket. Ami örökségemként, majd gyermekkori kalandjaim vigasztalást nyújtó színhelyeként kezdődött Nyugat-Kanadában, az az erdő intelligenciájának mind teljesebb megértésévé gyarapodott – sőt továbbfejlődött annak kutatásává, hogyan tudnánk visszanyerni e bölcsesség tiszteletét, és rendbe hozni kapcsolatunkat a természettel.”
„Egy ökológus, aki megvilágítja a fák és az emberek közötti kapcsolatokat”
The Washington Post
„A könyv felfedi a titkot és megérthetjük, mi is zajlik valójában az erdőben”
Michael Pollan
Suzanne Simard a Columbia Egyetem erdőökológia professzora. A fák föld alatti gombahálózatokkal való kölcsönhatásával és kommunikációjával kapcsolatos kutatásairól ismert. Jelenlegi kutatásai azt vizsgálják, hogy ezek az összetett kapcsolatok hogyan járulnak hozzá az erdők ellenálló képességéhez, alkalmazkodóképességéhez és helyreállításához, és messzemenő következményekkel járnak az erdők ember által okozott kártékony hatásai ellen kezelésének és gyógyítására nézve.